16. 6. jsme na klubíku luštili písmena řecké abecedy. Proč? Stále se s nimi někde potkáváme, takže se to hodí. Šli jsme na to badatelsky přes česká slova psaná řeckými písmeny a zjistili jsme, že se vlastně některá podobají, latinka je přebrala. Některá jsou odlišná a ty nám daly více zabrat. Každý si některé písmeno oblíbil pro jeho tvar nebo název 🙂
Dokonce jsme řeckou abecedou dokázali napsat názvy řeckých předpon, které daly název všem těm – skopům, které jsme odhalovali na klubíku o lidském těle v květnu. Stetoskop, periskop, fonendoskop, teleskop, …
A pak jsme vypustili Hexbugy, malé robůtky, kteří imitují pohyb nelétavého hmyzu. „Co všechno dokážou, jaké překonají překážky, co uvezou, co udělají, když se srazí, při jakém úhlu překážky se otočí zpět…“, to byly naše badatelské otázky, které nás hned napadali. Jako správní vědci jsme si výsledky našeho bádání posdíleli.
A na posledním klubíku 23. 6. jsme bádali, co je to povrchové napětí kapalin a jak souvisí s bublinami. „Jak bublina vznikne? Jak, to že letí? Proč je kulatá? Proč nakonec praskne?“ To už všechno víme, a tak jsme si za odměnu s bublinami pohráli. Foukal vítr, bubliny létaly vysoko, dělily se na menší. Byla to zábava, jak říká Kuba: „Chceš udělat svému dítěti radost, kup mu bublifuk.“
KRÁSNÉ PRÁZDNINY!