První listopadový klubík jsme nejprve z indicií (lepidlo, obálka, pohled, měřidlo, lupa, 27 Kč, mapa světa, razítko) odvodili téma – ZNÁMKA.
Známky na stole nás pak inspirovali k otázkám. K čemu vlastně jsou? Jaké můžou mít tvary? Kdy vznikla první? Která je nejvzácnější? Pustili jsme si díl z pořadu ZVÍDAVEC z Radia Junior Za kolik se prodala nejdražší poštovní známka a proč za ně lidé tak utrácí? a většinu odpovědí a ještě víc jsme se dozvěděli. Už víme, že mezi ty nejvzácnější patří Magenta a Převrácená Jenny a jejich až neuvěřitelný příběh.
Pak už jsme známky hlavně zkoumali pod lupou, hledali zajímavosti a série, sběratelské aršíky, země odkud pochází … a někteří z nás nakonci přemýšleli o tom, že by možná známky začali sbírat 🙂
Pravá, levá – i dospělým se někdy plete. A jsem vlastně pravák nebo levák? A co je to zkřížená lateralita? Na dalším klubíku jsme zjišťovali dominanci ruky, nohy, oka, ucha a jakou máme zátačivost. A co to pro nás v životě, ve škole může znamenat, když nám něco spolu „neladí“ 🙂
A další klubík jsme navázali… Je planeta Země „levák nebo pravák“? Kam se otáčí? Jak to poznáme? Vidíme změny polohy vůči Slunci, hvězdám.
A co nám prozradí vodní víry na Zemi? Je to mýtus nebo pravda, že jinak se točí na severní a jižní polokouli? A jak je to s odtékáním vody v umyvadle a ve vaně?
Základem je Coriolisova síla, která je se řídí směrem otáčení planety Země, ale … na Zemi působí i jiné síly a ty mohou Coriolisovu sílu přemoci, např. síla přílivu v zálivu, síla vodní elektrárny v přehradě, změna teplot, vítr … Nebo přímo náš pohyb ovlivní vír při odtékání vody z vany, z umyvadla, to jsme si vyzkoušeli vypouštěním vody ze škopíku.
A takový matematický vír, nám zase dokáže zamotat hlavu 😉
V prosinci jsme se již tradičně vrhli na šifrovaný vánočně novoroční pozdrav pro kamarády Delfíny z hradeckého klubu. Vznikla např. šifra ornitologická, sportovní, zednářská, počítačová a obrázková. Těšíme se na pozdrav od Delfínů 🙂
Poptávka byla po Vánočním mozkotoči. Byl loni, proč by neměl být letos! Moderování se ujala dvojice Perníček a Linecký a vše bedlivě sledovala a výsledky ověřila notářka Vosí hnízdo.
Do soutěže se přihlásili tři týmy: PRIMA, MISTŘI MOZKOTOČE a PERNÍČCI.
Nechyběla pantomima, kreslení, záhadné předměty, vědomostní otázky o kaprovi a krocanovi. Od otázky „Kdo z nich je silnější aneb více váží?“ jsme se dostali k otázce „Kolik kaprů přepere krocana nebo krocanů kapra?“
Oblíbenou mezihrou se stala Santova cesta komínem 😉
Dokonalou spolupráci týmů ukázala hra Poklidný rodinný večer, aneb připravte společně bramborový salát, zapleťte vánočku a zabalte dárek 🙂