Dozvěděli jsme se tolik zajímavých informací o strašilkách a štírech. „Všichni patří mezi bezobratlé, strašilky jsou hmyz – 6 nohou a štíři jsou pavoukovci – 8 nohou. Při růstu se musí vysvléknout. Jen v češtině se rozlišují „strašilky“ na tyto poddruhy – pakobylky imitující větvičky, lupenitky listy a strašilky imitující kůru a suché listy. Strašilky strašilky mají na obranu trny na zadních nohách. Čím je štír větší, tím má méně jedu a silnější klepeta. Štíra si můžeme přivézt domů v kufru z dovolené…“
Děti byly velmi zaujaté i prohlídkou skleníku a překvapily průvodce vědomostí, že plodem hruškovníku přelahodného je avokádo, prý byli první. Povídali jsme si o avokádu tenkrát při covidu v online klubíku se studentkou gymnázia a teď se to asi propojilo. „Vyzkoušeli jsme si krásně letící květy se semínky, viděli strom sloní nohu, strom kapinici rohatou, který slouží jako hotel pro mravence, víme, že coca-cola už je vlastně jen cola, jak strašně rychle umí růst bambus, jak vypadá pusinkovací ryba, proč masožravé tučnice mají květ na vysokém stonku, …“
Na hvězdárnu nám bohužel vyšlo špatné počasí, ale i tak jsme se od pana astronoma dozvěděli soustu informací. „Jak se zakreslují sluneční skvrny, jak se ovládá dalekohled a kopule, …“ Neztratili se ani naši nejmenší zvídavci a nenechali se zmást, když správně rozhodli v zobrazeném menu na ovladači dalekohledu, že mezi planety sluneční soustavy rozhodně nepatří Pluto a Slunce. Za neuvěřitelně odborné dotazy týkající se slunečního větru, geomagnetických bouří a jejich možných dopadů na nás si naši zvídavci získali obdiv. Pan astronom nám vyprávěl o první takové zaznamenané události tzv. Carringtonově v roce 1859, kdy síla geomagnetické bouře způsobila, že polární záře s ní spojená byla tak silná, že byla viditelná v oblasti Kuby, a zdroje telegrafních přístrojů fungovaly i po odpojení ze sítě, v ruce telegrafisty 🙂 Za odměnu nás pan astronom vzal i do druhé, jihovýchodní kopule, kde je specializovaný dalekohled zaměřený na výzkum „kosmického smetí“. Krátký dokument o kosmickém smetí kolem naší planety nás také zaujal a už nám běželi hlavou nápady na vynálezy, jak si s tím lidstvo může poradit. Uvidíme na příštím klubíku, co vymyslíme 🙂
Co na to přímo naši klubíci:
Martin: „Výlet byl super, hvězdárna nejlepší.“