V květnu jsme se potkali celkem 4x.
Poprvé po exkurzi do Prahy, abychom si podrobněji prošli web Radia Junior, nabízí spoustu zajímavých pořadů. Někteří klubíci už si do mobilu nastavili aplikaci Radia Junior. Vyzkoušeli jsme pořad Zvídavec – díl týkající se datla černého. Společně jsme zjistili nové informace a zajímavosti.
Pak jsme si pomocí úkolů na PL připomněli navštívenou expozici NM Dějiny 20. století, dali jsme hlavy dohromady a nakonec si na vše vzpomněli nebo nám pomohly fotografie a pomůcky.
V průběhu klubíku vznikaly neuvěřitelné stavby ze stavebnice KAPLA, posuďte sami, jak jsou klubíci zruční 🙂
Pak jsme se dvakrát bavili při pilotním dílu soutěže/nesoutěže MOZKOTOČ. Zúčastnily se tři zvídavé týmy soutěžících IQ Mozoci přijeli z Bratislavy, Křičící vydry z Brna a domácí Českou Lípu reprezentovali IQ Hafíci. Soutěží se prolínala disciplína poznávání záhadných předmětů, kdy týmy vybírali ze tří možností podle svých zkušeností a odhadů. Svůj herecký talent uplatnili v pantomimě, obratnost, pamět a strategii v Laser bludišti s kódem, výtvarný talent při kreslení a poznávání písniček a nakonec týmovou strategii na barevných schodech. Přišel také záhadný host ? jehož identitu jsme společně odhalili pomocí otázek a odpovědí ANO – NE.
MOZKOTOČ byl úspěšný, týmy si vyhodnotily své silné a slabší disciplíny a připravují strategie na příště 🙂
Na poslední květnový klubík jsme si pozvali studenta medicíny Ludvíka. Už s námi byl jednou online klubíku v době kovidové se Saškou, můžete si v galerii dohledat.
Tentokrát naživo s sebou přinesl na vyzkoušení fonendoskopy. Proto jsme nejprve hledali význam části slova – SKOP. Od odhadů s obrázky/předměty přes skládání a význam řeckých/latinských předpon ze slov periskop, kaleidoskop, gyroskop, stroboskop, stetoskop, fonendoskop, endoskop, teleskop jsme to vše dali dohromady. Na chvilku jsme si zahráli na obrozence českého jazyka a vymýšleli přístrojům české názvy, ale i když to byla legrace, bylo to dost kostrbaté. Např. fonendoskop je vnitřní zvukohled. Uvědomili jsme si, že názvy, i když cizího původu, jsou užitečné a navíc jejich znalost nám může pomoci „rozluštit“ i další slova.
Stetoskop je jednodušší předchůdce fonendoskopu, ten je vylepšený membránou. Poslouchali jsme srdeční ozvy, žaludek a dech, počítali čas polknutí sousta až do žaludku. Když jsme si měřili tep, chvilku to vypadalo, že jsou mezi námi maratonští běžci nebo dokonce zombie. Naštěstí se dalšími měřeními podařilo všechny oživit.
Co jsou vlastně srdeční ozvy jsme si vyzkoušeli na modelu srdce. Zahráli jsme si na krvinky a pochopili, že ozvy vznikají postupně nárazem krvinek do chlopní (to byly naštěstí měkké polštáře).
S funkcí srdce souvisí krevní tlak, a tak jsme se dozvěděli, jak se měří a co nám vlastně ukazuje. Ludvík nám to vysvětlil na obrázku klouzačky s výtahem. Už víme, proč není dobré mít klouzačku moc dlouhou a prudkou, ani krátkou a mírnou. Naštěstí všem vyšla taková akorát, poctivě jsme si to zapisovali a počítali 🙂
A zbyl čas i na další zvídavé otázky o lidském těle – oko, ucho, kosti, prsty atd.
Děkujeme a těšíme se někdy příště.