Sešli jsme se v naší oblíbené knihovně a začali jsme nejprve přemýšlet, co jsou to asi PALINDROMY. Význam původem řeckého slova je běžící pozadu… Nápadů jsme měli hodně, ale když jsme přidali spojení „slovní palindrom“ a k tomu nápovědu na část obličeje v jednotném čísle, našli jsme všichni ten pravý význam. Řešení: OKO. Slova, která se čtou od předu i odzadu stejně. S malými nápovědami jsme přišli na další: oko, krk, madam, … A nezůstalo jen u slov, máme také věty, nejznámější je asi: Kobyla má malý bok.
A co čísla, ta šla rychle. Obtížnější je vytváření ochranných číselných palindromů, jako ho má Karlův most postavený 1357 9. 7. 5:31. Vytvořit ochranná data narození už jsme nestihli (dáme je příště), protože …
… jsme měli domluvenou návštěvu, dva milé a hlavně technicky zdatné studenty Fandu a Viléma. S nimi jsme za pomoci obyčejného kola a provázku, baybladů (točící se káči) a gyroskopu vyvodili gyroskopický princip. Předměty, které se rychle otáčí, dokáží vzdorovat gravitaci. „Přesvědčit“ roztočené kolo, aby změnilo směr vůbec není snadné.
A kde tento princip lidé využívají? Kromě třeba běžné jízdy na kole, hlavně v navigacích lodí, letadel i zbraní, v gyrokompasu apod. Dotazů bylo hodně a všechny nás to moc bavilo. Děkujeme a těšíme se na příště 🙂
Odkaz na video Pokus: Kouzlo gyroskopu zde.