Pojedeme v pondělí 9. 5. 2022 v 8h minibusem z České Lípy a zpět v 16h. V HistoryParku máme objednaný program 9.30 – 12h, podrobně ho najdeš níže, opečeme buřty, a potom vystoupáme na horu Říp.
Cena 200 Kč za vstupné a buřty k opečení. Dopravu hradíme z krajských dotací.
Přihlášku vyplňte zde, uzavíráme 1. 5. 2022, po té pošlu pokyny a souhlas k podpisu.
Program v HistoryParku – druhý okruh:
část 1: Archeolog průzkumník
Archeologický průzkum je dobrodružná práce, při které se člověk hodně nachodí, a občas i proletí v malých výškách letadlem nebo helikoptérou. Archeolog průzkumník používá nejmodernější vědecké přístroje a musí být zdatný v práci s počítačem. Zkušeným okem rozezná v krajině příhodná místa pro osídlení – místa, která už byla člověkem v minulosti změněna. To mohou být například různé typy zhroucených opevnění, nyní rozeznatelné v podobě zarostlých valů, staré stezky, úvozy, opuštěné doly, malé i větší hromady kamení, které mohou být pravěkými mohylami. Musí umět rozeznat výrazné krajinné prvky: hory, řeky a kopce, podle kterých se lidé v pravěku orientovali: ukazatelů. V rámci této dovednosti se naučíte takové lokality v krajině nacházet a používat různé přístroje, které nám pomáhají se o věcech ukrytých v zemi dozvědět, aniž bychom museli použít lopatu a krumpáč. Ověříte si, zda jste archeologickou lokalitu vytipovali správně nebo jste našli jenom prázdné pole.
- simulovaný archeologický průzkum vytyčené oblasti – pozemek o výměře několika stovek metrů čtverečních
- základní vybavení archeologa pro průzkum v terénu
- detektor kovů
- práce s archeologickými počítačovými programy, 3D simulace, letecké snímkování apod.
část 2: Experimentální archeolog
Experimentální archeolog se metodou vědeckého experimentu snaží objasnit například účel a funkci nástroje a rekonstruovat jeho výrobní postup. V rámci této dovednosti se naučíte rozpoznat různé druhy nástrojů v pravěku a středověku, poznáte materiál, který se k jejich výrobě používal, a zkusíte si některé nástroje vyrobit sami. Protože správný experiment musí zahrnovat zároveň i ověření správnosti našich domněnek, vyrobené nástroje si vyzkoušíte, a sami rozhodnete, zda bylo použití pro určitou činnost možné nebo ne.
- repliky pravěkých nástrojů
- surovina k výrobě – pazourek, různé typy břidlic a žuly, dřevo, hrnčířská hlína, bavlna, vlna, len apod.
- finální produkty – kamenné nástroje, tkanina, mouka apod.
- augmentovaná realita – 3D pískoviště
část 3: Ve stopách Baranda
Zkusíme se spolu na svět podívat očima geologa a archeologa. Obyčejný kopec, úvozová cesta, právě vykopaný příkop i kámen na cestě se změní ve velké dobrodružství. Objevte spolu s námi ve všedních věcech kolem nás fascinující svědky miliónů let života naší planety a jejích obyvatel. Obyčejný kámen se může změnit ve schránku ukrývající stopy k neznámým živočichům. Z právě vykopaného příkopu vytvoříme profesionální archeologický profil a naučíme se v něm číst. Vyzkoušíme si práci s příruční geologickou sadou (skládací lopata, geologické kladívko, lupa) a ti silnější z Vás také práci s ručním geologický vrtákem. Vaše další procházka polem, lesem nebo po horách už pro vás bude vždy spojena s odhalováním nových tajemství, které skrývá každá cesta.
- geologický vrták, geologická sonda, lupa, geologické kladívko
- horniny a minerály