Už jsou z nás stavitelé mostů a od 10. 3. 2022 i stavitelé věží. Nejprve jsme si povídali, jaké druhy věží známe, všechny se nejmenují věž :-), k čemu věže sloužily a slouží. Proč je věž v Pise šikmá? A jak stavět správně věže od základu, aby šikmé nebyly nebo aby dokonce nespadly? A proč jsou dole široké a směrem nahoru se zužují? To už všechno víme, jsme stavitelé věží a postavili jsme Ještěd i Eiffelovku 🙂
Online KlubIQ v březnu nadvakrát se také povedl.
Nejdřív jsme přemýšleli odhadovali a ověřovali (můžeš to zkusit také):
Kolik nohou má sněhule severní? ´
Která vlajka má více barev – Island, Norsko? ´
Kolikrát je Polsko větší než Česko?
A co má vlastně ta sněhule společného s Islandem, Norskem, Polskem a Českem?
Hádanka o Houdinim a smrtelných dveřích nám také trochu zamotala hlavu, zjistili jsme, že má „kratší a delší“ řešení 🙂
První dveře vedly do místnosti pokryté zvětšovacími skly. Jak jimi procházely sluneční paprsky, nahromadilo se v místnosti tolik světla a tepla, že by spálilo
na uhel každého, kdo by do místnosti vstoupil. Za druhými dveřmi se zase skrývala vyhladovělá šelma, která už tu několik dní nežrala. Netrpělivě očekávala potravu.
I přesto k překvapení všech dokázal Houdini místnost „Smrtících dveří“ opustit. Zcela živ a zdráv, aniž by ho slunce spálilo na troud nebo by ho vyhladovělá šelma ohlodala na kost.
Užili jsme si také slovní hru Ostrov „Bezi Bezo“ Uhádli jsme celkem 4 pravidla, která jsme na sebe vymysleli a nebylo to vůbec jednoduché, ale nevzdali jsme to.
A nakonec jsme si „pohráli“ s fyzikou. V online pokusech jsme experimentovali se statickou elektřinou: proč se balónek „přilepí“ ke svetru, proč se dva balónky mohou odpuzovat. Ve druhém pokusu jsme přeměňovali druhy energií a využili je jako princip elektráren – sluneční, tepelná, mechanická, vodní. Kdo chce vyzkoušet, má možnost zde.