V pátek 15. 10. 2021 jsme vlakem z České Lípy Střelnice vyrazili do Skalice u České Lípy. Příjemnou procházku od nádraží k oboře jsme si zpestřili povídáním, co se komu podařilo, co koho trápí, také o znameních zvěrokruhu, o první pomoci při uštknutí zmijí a jaká je prevence, a také zpěvem 🙂
U obory jsme se potkali nejprve s českým fouskem Alanem, a pak i s jeho pánem a majitelem obory panem Tatarkovičem. Ten nám vyprávěl, jak oboru založil a bylo vidět, že i přes veškeré starosti, ho péče o jeleny a daňky baví a neměnil by. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o jelenech a daňcích a o jejich společném životě v oboře. A jak o tom vyprávěl Váša?
„Moc se mi to líbilo. Mimo daňků a jelenů hnízdí u jezírka ledňáček a čáp černý, a také tam žije vydra, která jim snědla v jezírku všechny kapry. Majitel obory je velmi milý, říkal nám zajímavosti, které jsme nevěděli, např.
– daněk si troufne na jelena, přestože je dvakrát menší
– v skalické oboře měli největšího jelena v ČR
– obora má rozlohu cca 10 ha a místa, kde se jeleni a daňci pohybují, se musí střídat podle počasí
– jeleny přibližně v 15. roce stáří musí odstřelit, protože pak jim narostou parohy ve tvaru bodců, se kterými můžou zranit jiné jeleny nebo laně
– viděli jsme i dvě malá daňčata, která byla velmi roztomilá
– jeleni ani daňci nikdy neútočí na traktor, kterým jim pán vozí krmení. „
Ještě dodávám, že nás nenechal pan Tatarkovič mladé nerozvážné jeleny pohladit a více se k nim přiblížit, lidské viry a případné lidské nemoci jsou pro ně velmi nebezpečné.
Slyšeli jsme daňky rochat, začíná jejich říje. Můžete si je také poslechnout zde
A troubení jelena zde